Fájdalom csökkentése fájdalomhatárig való kontrollált mozgással
Egy TRAUMA létrejöttekor, legyen az egy akár csak egy izomhúzódás , vagy egy komolyabb bokaszalag sérülés az agyban keletkezik egy egyszeri élményminta, mely tartalmazza az összes körülményt, amely a trauma létrejöttekor jelen volt, ( fények, hangok, a testtartás, a személyt, akivel éppen voltál, pillanatnyi hangulatot, a szöveteid sérüléseinek összes lehetséges irányát ) ezek mind -mind az alkotói az események , melyek ilyenkor jól BEVÉSŐDNEK az agyba.
Pontosan olyan ez, mint egy gyermekkori rossz családi élmény, azt sem tudod elengedni addig, amíg fel nem dolgozod.
Nos hát a sérülés “élményét” is fel kell dolgozni, a fájdalmat el kell tudnia azt agynak engedni.
A FÁJDALOM EGY AGYI DÖNTÉS.
A trauma létrejötte következtében kialakuló élménymintából, amely ilyenkor az agyadban keletkezett, bármikor előjöhet akár csak egy pici kis részlet is, amely emlékeztet a sérülésre, és az agy ezt nem tudja kontrollálni , válaszként fájdalommal reagál, aminek következtében benned félelem alakul ki, és nem mersz már pontosan úgy mozogni ahogy előtte.
A fájdalom korlátozza az izomműködést, az ideg-izomkapcsolat zavaros lesz, így nem tudsz jó minőségben mozogni, elkezdesz egy a természetestől eltérő mozgásmintával járni-kelni, óvod magad bizonyos mozdulatoktól, félsz, mert nem akarod, hogy fájjon, ettől aztán természetesen még jobban fáj, hiszen félsz, és AMITŐL FÉLÜNK, AZ JÓ ESÉLLYEL BEKÖVETKEZIK.
Elindul egy ördögi kör, és ez minél hosszabb távon áll fenn, annál inkább beépül. Ez hosszú távon nem megoldás hiszen a testednek meg kell tanulnia normális mozgáspályán fájdalommentesen működni újra.
A gyógyuláshoz JÓ VÉRKERINGÉS kell, és ha nem mozgatod, akkor nincs normális vérkeringés, lassabb és rosszabb minőségű lesz a szöveti gyógyulás. Meggyógyul előbb utóbb persze így is, úgy is, de a rossz minőséggel gyógyult szövet újrasérülésének esélye a későbbiekben sokkal nagyobb.
Úgyhogy a megoldás rá az lesz, hogy visszamegyünk a sérülés körülményeihez, és elkezded megfelelő AGYI KONTROLLAL tudatosan ugyanazon a mozgáspályán mozgatni magad .
EGÉSZEN KÖZEL MEGYÜNK A FÁJDALOMHOZ ÓVATOSAN, DE NEM ÉRJÜK EL AZT.
Természetesen ennek megvan a maga protokollja, a lépcsőfokai mit és meddig és hogyan szabad .
Kontrollált körülmények kellenek hozzá, nem úgy, mint a trauma beköveteztekor, amikor is valószínűleg idegrendszered nem volt felkészülve arra, hogy mi fog történni a periférián pl. megemeltél egy nagyobb súlyt, és meghúztad magad, vagy kibicsaklott a bokád.
Kontrollált körülmények között csak éppen addig megyünk bele vissza abba a helyzetbe amíg még éppen nem fáj, azaz csakis FÁJDALOMHATÁRIG.
Ezt az agy úgy érzékeli majd, hogy nincs mitől félnie , hiszen minden rendben, nem fáj. Ezután legközelebb az agy engedni fog megint kicsit tovább és tovább menni a már a fájdalommentes jó pályán, míg a végén eléred újra a teljes mozgástartományt. Előbb- utóbb ELENGEDI AZ AGY A TRAUMÁHOZ TÁRSULÓ EGYSZERI ROSSZ MINTÁT .
Ez most egy nagyon leegyszerűsített gyógyulási folyamat leírás, természetesen ez ennél jóval összetettebb és van olyan eset is, amikor egy trauma után közvetlenül nem is szabad mozgatni pl. törések.
Egy a lényeg, sérülés után MINÉL HAMARABB, a megfelelő időtartamig és ismétlésszámmal, és irányban, KONTROLLÁLT körülmények között , FÁJDALOMHATÁRIG és nem tovább, történő MOZGATÁSRA van szükség, nem pihentetésre, mert a mozgás fokozza a vérkeringést, amely a jó minőségű szöveti gyógyulásának alapvető feltétele.