Téma, mely régóta “lerágott csont” és mégis jelen van. Aktuálisabb, mint valaha.
Az ülőmunka gerincet károsító hatásai, és megelőzése.
Tudtad, hogy a gerincünk degenerációja már akkor elkezdődött amikor halászó vadászó gyűjtögető ember elkezdett egyre több energiát fektetni a búzatermesztésbe ?
A homo sapiens teste nem ilyen feladatokra fejlődött ki. Ahhoz igazodott, hogy felmásszon az almafára és gazellákat üldözzön, nem ahhoz, hogy megtisztítsa a földet a kövektől vagy vizesvödröt cipeljen. Mindezt az ember gerince, térde, nyaka , és talpíve sínylette meg. Az őskori csontvázak tanulmányozás kimutatta, hogy a mezőgazdaságra való átállás egy egész sor nyavalyát zúdított az emberiségre, pl. a különböző sérveket és ízületi gyulladásokat.
YUVAL NOAH HARARI : SAPIENS
Gondolj csak bele, azóta hova “feljődött” ez a folyamat?
Most már nem csak, hogy nem cipelünk vizesvödröket sem, hanem ülünk egy monitor előtt és görnyedünk. Óriási ez a változás, és a testünk ehhez a folyamathoz nem tud következmények nélkül alkalmazkodni.
2020 úgy tűnik, amúgy is a változás éve. A világjárvány miatt szinte mindenki bekényszerül az otthonába, a székébe a monitorja elé. Még én is. És ez nem átmeneti időszak, alapvetően fogja megváltoztatni sok ember jövőbeli elképzeléseit a munkavégzés online lehetőségeivel kapcsolatban.
A bezártsággal egy új világ nyílik ki. Az online technológiák, programok, alkalmazások még nagyobb sebességgel indulhatnak fejlődésnek, a robotizáció egyre közelebb kerül hozzánk. A napi több órányi ülés a legtöbbünk életébe begyűrűzik.
Gerinc prevenciós szemléletű szakemberként és örökmozgóként mindig arra törekedtem hogy minimalizáljam az üléssel töltött időt, azonban a mostani helyzet , az online jelenlétre való felkészülés miatt a monitoros világ engem is elkerülhetetlenül beszippantott.
Ebből követezik, hogy biztosan nem arra használom a testem, amire azt a természet megalkotta, és tuti, hogy nem tudom egészséges üzemmódban működtetni a gerincemet, csak, ha még tudatosabb vagyok.
Ami hasznos az elmének, az nem biztos hogy hasznos a testnek . Viszont fordítva már jobban hangzik : ami hasznos a testnek, az biztosan pozitívan fog hatni az elmére is. 🙂
A mostani helyzetben még fokozottabban kell odafigyelnem, és tennem, azért, hogy megőrizzem gerincem jól létét.
Melyek azok az intő jelek, amelyek azt mutatják hogy ideje neked is tenned valamit?
- befeszül nyakad, vállad, hátad,
- fáj, vagy tompa a fejed,
- fáj, vagy merevnek érzed a derekad környékét
- kattog vagy fáj a csípőd, térded, könyököd
Milyen izmokat vagy inkább régiót érint a gép előtt görnyedés és miért?
Amikor a monitor előtt ülünk a fejünket szinte biztosan természetellenes pozícióban tartjuk, a test tengelyéhez képest sokkal előrébb, mindezt megspékelve a fejünk súlyával ami 5-6 kg.
Ez óriási teher, amelyet a nyak hátsó ill. oldalsó részén lévő izom, szalag és kötőszöveti rendszernek kell elviselnie. Ezért ezek a képletek, hogy fenntartsák az adott helyzetet, befeszülnek, aminek következtében egyre csak rövidülnek, különösen, ha hosszasan benne maradunk ebben a pozícióban.
Testünk amúgy csodálatos, mert megpróbál alkalmazkodni ahhoz, amire használod. Ám van egy bibi, ezt teszi akkor is, ha ez jó neki, és akkor is ha ez káros.
Így alkalmazkodik:
Trapézizmok felső rostjai, lapocka emelő izmok, nyak melletti paravertebrális (gerinccsigolyák melletti) izmok, tarkó alatti izmok krónikusan feszessé válnak, az izmok eredésük tapadásuk közelítenek egymáshoz , rövidülnek. Leginkább feszülő pontokon fájdalmas izomcsomók ún, triggerpontok alakulhatnak ki.
Az izmok zsugorodása természetesen a nyaki csigolyákra is hatással lesz, összenyomódnak torlódnak. Az egyes nyakcsigolyák között fut fel azt artéria vertebrális, ami a friss vért szállítaná az agyba. Ha a csigolyák torlódnak, akadályozott lesz az agyi vérellátás, így megnő a vérnyomás, majd ha lazítunk lejjebb megy, emiatt az ingadozás miatt pl. gyakran fájhat a fejünk is , de akár szédülés is lehet a következmény. Nem beszélve a legtöbbünk által már jól ismert sérvesedési folyamatról, mikor is a csigolyák összenyomódása következtében, az azok között elhelyezkedő porckorongra is óriási kompressziós erő hat, így annak távtartó szerepe megszűnik, ellaposodik , kibújik a csigolyák közül a gerinccsatorna felé és egy idő után akár a gerincvelői idegeket is nyomhatja, okozva ezzel nyak esetén karba, vállba, lapockatájékba sugárzó fájdalmakat.
Ugyanez történik a deréktáji lumbális gerincszakasz környékén, vagy egyidejűleg, vagy előbb -utóbb sajnos. A lumbális gerincszakasz túlterhelése természetesen kihat csípő területére is, fájdalmas beszűkülések alakulhatnak ki, különösen a csípő horpasz izom rövidül. A csípő és az alsó végtagok szoros összeköttetése miatt egyenes út vezet a térdhez, bokához. A kör bezárult.
Mit lehet tenni?
Szerencsére sokmindent. 🙂
Ha azt gondoljuk, hogy napi 1 ó online edzés kedvenc edződdel elegendő- ennek problémának az orvoslására, akkor nagyon tévedünk. Persze a semminél jobb, illetve pozitívan hat a lelkünkre , és természetesen valamennyire a testünkre is. Azonban napi 6-8 ó ülés káros hatásait nem lehet 1 óra intenzív tornával kompenzálni.
A testünknek ma, 2020-ban finomabb mozgásokra, szeretetre, törődésre van szüksége. Kicsit hasonlíthatom ahhoz is, mint amikor egy tányérra csak úgy odadobjuk a gyorskaját, vagy figyelünk az alapanyagokra, a tálalásra a fűszerre, és azt, hogy akinek adjuk, az hogyan szereti, mi jó neki.
Ez nem azt jelenti, hogy nincs a gyorskajának időnként helye és szerepe az életünkben. 🙂
Amit imádni fog a tested
- HOSSZÚ, SÉTÁK!!!!! amikor nem dolgozol
- Legalább óránkénti felállások, 10 perce a gép mellől és egy kis átmozgatás
- masszázslabda a nyakra, talpra
- SMR henger a teljes testre
- nyak helyes pozíciójának beállítása
- nyak átmozgatása, nyújtása korrigált helyzetben :állbehúzás, majd különböző irányokban nyújtás (ld. alul a képen )
- váll és karkörzések körzések hátra előre
- mellkas nyitó gyakorlatok
- csípőmobilizálások
- farizom aktivációk
- NMPT és egyéb gerinctornák, pilates, jóga bizonyos típusai
Saját, illetve több éves gyakorlati klines tapasztalatomra, a visszajelzéseikre, illetve folyamatosan frissülő szakmai tanulmányaimra alapozva tudok neked segíteni egyéni tornával vagy a mostani helyzetben online gerinc prevenciós mozgásprogrammal abban, hogy képes legyél hosszú távon megőrizni gerinced egészségét.