Mi is ez a fitt séta-kör, mi adta az indíttatást ?
Rendszeresen szoktunk férjemmel ún. egészségügyi sétát tenni a lakóhelyünkhöz közeli környéken. Van, hogy vacsi előtt vagy után, vagy hétvégén megyünk, főleg ha nincs semmi más mozgolódás aznap.
Egyszerűen kivitelezhető, nem kell hozzá autó sem, és máris erdőn-mezőn bóklászhatunk. 🙂 Ki nem hagynánk.
Felfrissülünk tőle, bejáratódnak az ízületeink, ha belehúzunk a pulzusunk is kellemesen felszökik, s közben jókat beszélgetünk, vagy csak csendesen ballagunk egymás mellett belemerülve saját gondolatainkba.
Egy ilyen hétvégi, kora reggeli tempósabb séta közben jött a gondolat, hogy mennyire jó kis alapozó mozgásforma lehetne ez azok számára, akik, bár nagyon szeretnék, de valahogy mégsem sikerül elkezdeni és beiktatni rendszeresen az életükbe a mozgást.
Nagyon gyakran elhangzik, hogy a séta milyen hasznos, és hogy érdemes azzal kezdeni a rendszeres mozgást, de könnyű azt mondani.
Egyedül gyakran nincs elég motiváció, kedv, ráadásul aki lakótelepen lakik, annak nehéz élvezetes, közeli útvonalat találni a sok ház között.
Persze semmi nem lehetetlen.
Mégis, talán jobb, ha van egy konkrét, megtervezett, jól felépített, személyi edző által irányított sétaterv, konkrét megbeszélt időpontban.
Mire jó egy ilyen séta?
A séta célja elsősorban az ízületek beolajozása, az alap állóképesség megszerzése, keringési rendszer karbantartása fejlesztése, testtartás és mozgásminta javítása, s mindezt a legtermészetesebb mozgásunk a járás által. A közepes intenzitású – tempós gyaloglás segít a fogyni vágyóknak, kíváló kardio edzés, (ráadásul könnyedén egyénre szabható az intenzitás növeléssel) A kardio mozgás pozitívan hat a szervezet anyagcseréjére, fokozza a cukor felhasználást, stimulálja a tüdőt, javítja a légzést.
Gerincünk nem az ülőgumóinkon való ülésre (amúgy az még a szerencsésebb, ha azon ülünk, és nem a gerincünk szalagrendszerén lógunk) hanem a két lábon járásra kifejlődött struktúra.
A 4 lábon járásból való felegyenesedés, azaz a két lábra állás evolúciós eredménye, hogy kezünk ügyesebbé vált, messzebbre láttunk, hamarabb észrevettük a vadakat a szavannán, és az immár két felső végtagunkkal egyre profibb szerszámokat tudtunk készíteni. Természetesen megváltozott a gerincünk szerkezete is, hiszen ehhez a “felálláshoz” teljesen más struktúrára volt szükség.
Nem igaz az, hogy a két lábon járás következményeként alakultak ki a különböző gerincproblémák.
Ha ma 2021- ben is arra, és úgy használnánk a testünket, amire azt a természet megalkotta, azaz sokat és rendszeresen járnánk egyenetlen talajon, mint anno őseink, akkor nem lenne semmi baj a gerincünkkel, csípőnkkel, térdünkkel.
Azonban sajnos nem ez történik, (akár az egész életünket meg tudjuk szervezni egy monitor előtt ülve, – gyakran meg is tesszük-) és ezt a mozgásrendszerünk bizony megsínyli.
Fontos, hogy kicsit szakadjunk ki a mindennapok mókuskerekéből, és térjünk vissza a természetbe mozogni!
Ezért is bővítem a mozgásforma repertoáromat a “légy fitt séta-kör” edzéssel. Szuper lehetőség kiszabadulni és élvezni a mozgást a friss levegőn, melytől függővé válni nagyon is ér. 🙂
Kiknek javaslom ?
- túlsúllyal küzdőknek, idősebbeknek fiatalabbaknak egyaránt
- akik régóta tervezik, hogy beiktatják a mozgást az életükbe, de nem tudják hogy fogjanak hozzá
- nem szeretnek egyedül edzeni, de csoportba még nincs merszük elmenni
- stabil alappal jó boka és csípőmobilitással szeretnének belevágni intenzívebb mozgásformák végzésébe
- kismamáknak szülés után, hogy miharabb visszanyerjék a kondíciójukat
- derékfájdalommal küzdőknek
- ülőmunkát végzőknek
- mindazoknak, akik szeretnének egy kiadós séta közben beszélgetni velem étkezési, életmódbeli tippekről, ötletekről, vagy kis útmutatásra, megerősítésre van szükségük, és bizalmukkal megtisztelnek
Lehetőség van van intenzívebb “fitnesz séta – kört“ is tenni. Ekkor edzettségi szintednek megfelelően, kisebb nagyobb futás szakaszokat, karhajlításokat, kitöréseket is beillesztünk a sétánkba, illetve a kilátó tetejére való lépcsőn feljutást megspékeljük pulzusemelő szökkenésekkel is 🙂
Honnan hová megyünk?
Helyszín, indulás: 1165. Budapest Anilin u. 16 . előre egyeztetett időpontban.
A terep változatos, izgalmas, és jól járható. A Naplás tó és a Kiserdő környéke a cél, beiktatva a nemrég átadott kilátót is. A séta időtartama 1-1,5 óra, tőled is függ.
Amennyiben felkeltette érdeklődésedet ez a mozgásforma lehetőség velem, elérhetőségeimen bármelyikén keress meg az időponttal, és a részletekkel kapcsolatban!