Lábfejünk edzésének fontossága

Nehéz feladata van az ember lábfejének. Egyrészt hordoznia kell a testet, miközben nem csak 70, 80 vagy több kiló, hanem ugrásoknál annak többszöröse is hat rá. Másrészt minden lépésnél rugalmasan kell felfognia a fellépő erőket, hogy ne érjék kemény ütések a felette lévő ízületeket. Ennek megvalósítására a bokák a pinceboltozat elvének megfelelően illeszkednek egymáshoz, melynél minden egyes kő alátámasztja a másikat. Alsó felén szalagok, izmok és inak húzódnak.

Napjaink civilizációjában gyakran nem helyesen használjuk a lábunkat. Mezítláb helyett kitaposott cipőben és magas sarkú körömcipőben járunk. A modern sportcipők trükkjei (tompítás, merevítés, rugózás), melyek a sport terén mára szükségessé váltak, elveszik testünktől annak eredeti lábstabilizáló és -vezető feladatának egy részét. Ez ugyan szubjektív könnyítés, másfelől azonban veszteséget jelent az edzés és a személyes ügyesség területén.

Ennek következménye gyakran a lábizmok elgyengülése, ami egy idő múltán a lábboltozat süllyedéséhez vezet. Főként a sokáig tartó állás terheli passzívan a szalagokat, mellyel azok tartósan nem tudnak megbirkózni. Ekkor bokasüllyedés vagy lúdtalp alakul ki.

A talpboltozat ívének csökkenése hosszanti és vagy harántboltozat süllyedések következtében az egész test statikája megváltozik, a boka befele dől, minek következménye a lábszárcsont kifele rotációja a combcsont befele dőlése, és mivel az kapcsolódik a medencéhez, így abban a régióban okozhat asszimetriákat diszfunkciókat. Ha ilyen ízületileg rosszul terhelt statikával edzel, annak sajnos előbb utóbb lábfej, térd, csípő, derékfájdalmak, rosszabb esetben sérülések lehetnek a következményei.

Egyéb edzéseink, mozgolódásaink mellett tehát a lábfejünk edzése kiemelten fontos jelentőségű, már kisgyermekkorban érdemes odafigyelni rá.

Mit tehetünk?

A lábproblémák kialakulásának megakadályozására a legjobb módszer a rendszeres mezítláb járás egyenetlen talajon (mező, homokos part), ami sokféle érzékeny ingert közvetít a talpnak és fejleszti a különféle állási szituációhoz kapcsolódó reakciókat.

Ezenkívül minden olyan gyakorlat segítséget jelent, amely fejleszti a lábfejek ügyességét. Pipa. spicc gyakoratok ülésben, állásban lábujjról sarokra gördülések, vagy például megpróbálhatunk lábujjakkal felemelni egy golyóstollat és átadni egyik lábunkból a másikba, vagy golyókkal, ill. zsebkendőkkel végezhető játékos gyakorlatokat is kitalálhatunk.

Ezek a gyakorlatok más tevékenységekkel együtt is végezhetők (íróasztal alatt, tévé előtt) és sokkal kevesebb ráfordítást igényelnek mint amilyen hatalmas jelentőségük van a rendszeres végzésüknek! 🙂

Szilágyi Mónika

Scroll to Top