Véletlennek tűnő sportsérülésekről

Sportsérülés, sportártalom

Lehet, hogy furcsán hangzik, de a sérülések a legtöbb esetben nem véletlenül alakulnak ki. Ha figyelünk magunkra, akkor észrevehetők azok az apró jelek amikre nem lenne szabad legyintenünk. Melyek ezek?

  • rendszeres izomfeszülések,
  • leggyakraban végtagon-rendszeresen ugyanott érzett izomhúzódások (pl.hátsó combizom)
  • derék merevség érzet
  • mozgáskorlátozottság (pl.nem tudja karját víszintes fölé emelni , vagy kinyújtani füle mellé
  • apró kis fájdalmak nyilalások edzés közben izomgörcsök gyakori fejfájás,
  • befele dőlő bokák, térdek pl. guggolás közben egyáltalán,
  • bármilyen aprónak tűnő, időnként jelentkező fájdalmak csípőben térdben,deréktájon, vállban,
  • korábbi sérülések

Ammennyiben ezen tünetek bármelyikét rendszeresen figyelmen kívül hagyjuk, tovább edzünk, esetleg tovább adagoljuk, netalán növeljük az ellenállást , túlterheljük magunkat és a tartós túlterhelés izomfáradást, szöveti elváltozást eredményez,melynek következtében már nem a helyes sorrenben feszülnek meg az izmaink. Gyakran már ebben az állapotban vagyunk huzamosabb ideje, amikor jön az a “hirtelen rossz mozdulat “amely véletlennek hitt sérülést, okozhat.

Tulajdonképpen mindegy, is, hogy a sérülés akut, vagy túlterhelés-sportártalom hatására alakul ki, soha sem szabad próbálkozni a fájdalom leküzdésével azáltal, hogy rádolgozunk a sérülésre. Ha fájdalom jelentkezik egy bizonyos mozdulat vagy aktivitás során, azonnal „megálljt” kell parancsolni, vagyis abba kell hagyni a terhelést, mert annak folytatása csak további károsodást okozhat. Leggyakoribb akut vagy túlterheléses sérülések keresztszalag szakadás, porcsérülsek, bokarándulás, vagy törés, hamstring húzódás, teniszkönyök, rotator köpeny szakadás, porckorongsérv stb. Ha ezek bármelyike volt már neked, és túl vagy a gyógytornán javaslom, hogy ne úgy menj vissza edzeni, mintha mi sem történt volna, hanem keress fel egy sportrehabilitációs szakembert , ugyanis a túlterhelések következtében kialakuló sérüléseknek mindig van kiváltó oka, melyet ki kell deríteni és kezelni, annak érdekében hogy az újrasérülés kockzatát minimálisra csökkentsük.

Hogyan előzzük meg?

Szívem szerint senkit sem engednék az edzőtermek, futóversenyek és a különféle csoportos órák közelébe mindaddig, amíg az adott sportmozgás alapjait nem sajátította el. A testépítést kóstolgatók számára elengedhetetlen (lenne) a megfelelően képzett személyi edző segítsége, a kocogóknak/futóknak célszerű lenne részt venniük egy járás és futóelemzésen hogy az eredmények fényében, szakember segítségével korrigálhassák futótechnikájukat, a különféle csoportos órákon való részvétel előtt pedig legalább 1-2 alkalommal személyi edzőt, avgy csoportos mini tréninget javasolnék, ahol elsajátiíhatják az adott óra biztonságos végzéséhez szükséges alapvető ismereteket.
Építkezzünk stabil alapokra !

Scroll to Top