Elcsépelt téma? Mégis keveseknek sikerül…
1. Használj erőteljes igéket
Tanulmányok azt mutatják, hogy amikor a szándékodat reményként – „Megpróbálok lefogyni” – fejezed ki, várhatóan nem fogsz sikerrel járni. Ehelyett inkább tényként jelentsd ki: „Eldöntöttem, hogy leadok 5 kilót” vagy „Elhatároztam, hogy bele fogok férni a kedvenc farmeromba 2 hónap múlva” Fogalmazd meg konkrétan, pontosan mit, és mikorra fogod elérni.
2. Kötelezd el magad publikusan is!
Ne csak magadnak ígérd meg egy erős pillanatodban, hogy be fogod tartani a fogadalmadat. Még egy komoly elszántság is várhatóan tartósabb lesz, ha beszélsz róla a családodnak és a kollégáidnak, és a segítségüket kéred hozzá. Beszélj nekik az edzéseid idejének beosztásáról, és számolj be elégedetten, hogy milyen ügyesen képes vagy betartani a tervedet.
3. Emlékeztesd magad naponta többször is a fogadalmaddal kapcsolatos elkötelezettségedre!
Amikor felébredsz, beszélj magadhoz a tükörben, mondd ki hangosan a fogadalmadat, valamint azt is, hogy miként tervezed elérni azt. Tegyél határozott fogadalmakat a céljaidat illetően, és minden nap mondogasd őket. Az új viselkedési formák úgy rögzülnek be, ha újra és újra feleleveníted és alkalmazod őket. Ha sikerült elérni akár egy kicsit is a céljaidból , hangsúlyozd ki , beszélj róla örülj együtt barátaidal, családdal stb. A cselekvés megerősíti a mentális kapcsolatokat, melynek révén dominánssá válhatnak.
4. Adj útmutatót a kívánt cselekedetekhez.
Amikor csak tudsz, alakíts ki kézzelfogható útmutatókat a csábítások kezelése érdekében. Ha a nassolnivalók, a sajt és a süti a gyengéd, de olyanokkal élsz együtt, akik szeretik, ha ezek számukra könnyen elérhetők, akkor rakj rájuk magadnak emlékeztetőket, például: „Kata ne edd meg a sütit”. Ily módon amikor a régi szokás hatására odakeveredsz a konyhapulthoz, nagyobb valószínűséggel fogsz megállni egy pillanatra, végiggondolni a célodat, és rávenni magad, hogy menj el onnan.
5. Vizualizálj!
Képzeld el az utat, amit megteszel hogy leadj 15 kg-ot. Minden egyes lépésen menj végig fejben. Legyen stratégiád a fejedben arra az esetre is, ha bűnbe esnél,mert csábít valami finom nasi, de te mégis az egészségesebb ételt eszed meg helyette, vagy csak fél adagot vacsorázol. Lásd meg magad, ahogyan erős vagy és ellenállsz a kísértésnek,és légy büszke magadra, hogy sikerült!
A képzelőerő és a mentális tréning igen erőteljes edzési stratégiának számít. A sportolók is lejátszák fejben versenyt, lépésről lépésre,a felmerülő nehézségekre való megoldási lehetőségekkel, döntési helyzetekkel,és természetesen a végén a dobogón állással 🙂
6. Vedd magad körül hasonló célú emberekkel!
Egy régóta fennálló szokás megváltoztatása hosszan tartó kínszenvedés, és segíthet a kitartásban, ha van egy olyan csoport, akik iránt felelősséget érzel, akik hasonló kihívásokon mennek át, és akik veled ünneplik a sikereidet. Bármi legyen is a célod, jó esély van rá, hogy találsz hasonlóan gondolkodó embereket a környezetedben, akik egymást segítik a siker felé vezető úton.
7. Légy megbocsátó és kitartó is egyben magaddal szemben!
Végül pedig könnyebb célba jutni, ha elfogadod , hogy emberből vagy hibázhatsz is időnként:ne büntesd , vagy szapuld magad ilyenkor Lebegjen akkor is a szemed előtt a célod amikor elgyengülsz ,és “vétkeztél” hát van ilyen. Ez még nem ok arra hogy feladd! Folytasd tovább a célodhoz vezető utat egészen addig amig el nem éred.
8. Utána tűzz ki újabbakat!… 🙂