A szavak ereje a rehabilitációban és a fájdalom megélésében

Előfordult már veled, hogy szakemberhez fordultál (legyen az edző, gyógytornász vagy mozgásterapeuta), és közben kétségeid támadtak, hogy valóban jó kezekben vagy-e? Talán bűntudatot vagy feszültséget éreztél, amikor megjegyzéseket tett, például, hogy “sokkal korábban kellett volna jönnöd”, vagy hogy a problémád visszafordíthatatlan. Lehetséges, hogy nem vett komolyan, bagatellizálta a fájdalmadat, vagy kijelentései általánosítóak és elbizonytalanítóak voltak, mintha előre meghatározta volna a sorsodat.

Az ilyen típusú kommunikációval természetesen nem érzed magad jól. Ha kellemetlen érzésed van, az feszültséget okoz benned, ami nem szolgálja az egészségedet vagy a javulási esélyeidet. Az agyunk folyamatosan értékeli a külvilágból érkező ingereket, és attól függően reagál, hogy biztonságot vagy félelmet kelt-e bennünk az információ. Ez a reakció sokféle testi tünetet okozhat, például fejfájást, szédülést vagy fájdalmat a test különböző részein, mint például az ízületekben.

Fontos, hogy ha diszkomfort érzésed van, fel tudd ismerni, mi lehet az oka. Gondold végig, kivel voltál, milyen körülmények között, és milyen hatások értek. Ha például egy terapeuta azt mondja: “Ez a térd már soha nem lesz a régi”, az agyad ezt veszélyként érzékelheti, ami fokozhatja a fájdalomérzetedet. A sok külső inger összegződve erősítheti a fájdalmat, mivel félelmet kelt.

A félelem stresszt okoz, a stressz pedig feszültséget az izmokban és a kötőszövetekben, ami az egész testre és az egészségi állapotodra is hatással van. Ezért kiemelten fontos, hogy a szakember figyeljen rád, megértse a fájdalmad természetét, és olyan környezetet teremtsen, amely biztonságérzetet ad. Minél inkább tudatosítod magadban a fájdalom okait és körülményeit, annál nagyobb kontrollt gyakorolsz az egészséged felett.

Nem kell elfogadnod a fájdalmat! A fájdalomérzetet számos tényező befolyásolja, és a megfelelő információk csökkenthetik a félelmet és a fájdalom erősségét. A fájdalom az agy reakciója egy érzékelt “veszélyre”, de a körülmények újragondolásával felülírhatod ezt az élményt.

Ezért fontos, hogy a szakember olyan feladatokat, új mozgásmintákat és nézőpontokat adjon, amelyek segítenek kimozdítani a rossz sémákból, és csökkentik a bizonytalanságérzetet. Minél több tiszta és megbízható információval rendelkezel, annál jobban csökkented a fájdalom mértékét és félelmeidet.

Ha terapeuta vagy: “Magyarázd el a fájdalmat!” Ha kliens vagy: “Tisztázd magadban, és mozogj naponta tudatosan!”

Scroll to Top