Szemtréninggel a helyes testtartásért

Mitől romolhat a testtartás? Amire kevesen gondolunk…

A testtartás fontosságát és jelentőségét a mindennapi mozgásaink és sporttevékenységünk során azt gondolom a legtöbben már ismerjük. Rengeteg cikk olvasható a témában és aki érintett, az pontosan tudja, hogy a sorozatosan helytelen testtartásban végzett tevékenységeink, vagy az inaktivitás, esetleg túledzés a mozgás szervrendszer egészséges működését nagymértékben befolyásolják. Felborul az izomegyensúly a testünkben és bizonyos izmok túl, más izmok pedig alul működnek. A test viszont balance – ra törekszik, ezért kompenzatórikus mechanizmusokat indít el, hogy fenntartsa valahogy a testtartásunkat.

A testtartás egy dinamikus egyensúlyi állapot. Dinamikus, mert rengeteg apró kis izom illetve a kötőszövet együttes folytonos kiegyensúlyozott működése tartja fennt.

Semmiképpen nem egy konstans, az egyénre állandóan jellemző megnyilvánulási forma.

A testtartásra egyfajta pillanatfelvételként is tekinthetünk , hiszen azt adott egyén épp aktuális állapotát tükrözi, melyet rengeteg körülmény befolyásol.

Melyek ezek?

– kötőszövetünk állapota( merev vagy rugalmas)

– megfelelő agyi funkciók,( tiszta vagy zavaros az info ami feljut az agyba)

– propriocepció ( az idegrendszer és a mozgás rendszer közötti reflexes kapcsolat)

– aktuális pszichés állapot (jókedv vagy depresszió)

– családi minták (szüleink mozgásmintája)

– mindenféle testidegen anyag amit bejuttatunk a keringésbe ( gyógyszer, színezék, édesítő)

– szervi betegségek (szinte az összes belső szervünk a gerincre van “felakasztva\”)

– életmód( étkezés, folyadék, alvás)

– emlékeink, félelmek egy korábbi sérülés miatt az újrasérüléstől

– inaktivitás, vagy éppen a túlterhelés, vagy /és rossz technikával végzett edzés

A fent felsorolt dolgok mind mind befolyásolják, hogy az agyunk mennyire tiszta infót érzékel. Az agyunk nem szereti a zavaros inputokat. Minél több negatív jelet érzékel hosszú távon, annál zavarosabb lesz számára a kép, és kénytelen védekező parancsokat adni a testnek. Ennek következményeként húzzuk fel a vállunkat, hajolunk előre, és görnyedünk, és éljük az életünket túlfeszítve.

Tehát egy előreesett vállat lehet pont azért hozzuk létre , mert az adott helyzetben az lesz nekünk optimális, azt érezzük biztonságosnak.

Mitől lesz tiszta az információ ami feljut az agyunkba?

Az első és legtöbb adatot érzékelő szervünk a szem. A környezeti ingerek 80 % a külvilágból szemünkön keresztül érkezik az agyba. Minden fontos agyi területtel kapcsolatban áll, ami a mozgásokat tervezi. Ezért rendkívül fontos a jó és tiszta látás. Amit nem lát az agy, azt nem is érzékeli megfelelően, és nem jöhet létre megfelelő motoros válasz. Ezért kiemelkedő jelentőségű, hogy a szemmozgásunkat jól tudjuk kontrollálni. Amerre nem látunk jól, azt az irányt bizonytalanak éli meg az agyunk és azonnali védekezésként mondjuk előre görnyeszti a testet, vagy behúzza  nyakat, megfeszíti az izmokat.

A szemet ugyanúgy tréningezhetjük, mint bármilyen más izmunkat. Jobb látás=jobb propriocepció=tiszta kép=jobb mozgásminta és testtartás.

Tegyél egy próbát!

Tesztfeladat:

Csinálj egy olyan mozdulatot pl. karemelés vagy, guggolás de lehet ez bármi ami neked nem megy jól, vagy esetleg fájdalmat okoz, vagy csak korlátok között tudod végrehajtani.

Vegyél egy tollat, de még jobb, ha megkérsz valakit, aki vezeti a tollat és közben figyeli a szemmozgásodat. Különböző irányokat kell követned a szemeddel. Föl, le, balra ,jobbra átlóba föl, átlóba le. Mindegyik irányt 2-szer végezd el legalább. Amelyik irány nehezben ment, pl belemozdultál fejjel, vagy nem tudtad teljesen végigkövetni a tollat, elakadt közben a szem, azt az irányt gyakorold. Ezután csináld meg újra a tesztgyakorlatot. Figyeld meg van e pozitív változás az előzőhöz képest. Ha azt látod hogy az egyik oldal még mindig gyengébb mint a másik, akkor abba az irányba végezd újra és újra a szemtornát. Csináld ezt rendszeresen. Mindig tesztelj vissza.

Ne legyünk “szűk látókörűek”, sokat nézzünk messzire, minden irányban!

Scroll to Top