Az elhízás megelőzése a családban kezdődik

“A gyermekkori elhízás várhatóan 60%-al fog növekedni következő évtizedben és 2030-ra eléri a  250 millót”

(Obesitológia Hungarica 2022. június)

Manapság az elhízásra nem csak mint állapotra,  hanem mint betegségre tekintünk. Komoly rizikófaktort jelent a szív érrendszeri problémák a magas vérnyomás, a 2. típusú diabétesz, bizonyos daganatos illetve reumatológiai megbetegedések kialakulásában.

A növekvő gyermek a család szokásait veszi fel, illetve a körülötte levő társak mintáját követi. Tapasztalatok és utánzás révén tanulnak nem kivétel ez alól az  egészségmagatartás sem.

A fizikai aktivitás jelentőségének megtanítása  az egyik  legfontosabb dolog, amit az ember megtehet  a  saját és gyermeke egészsége fejlesztése érdekében. A 6-17 éves korú gyermeknek és serdülőknek naponta legalább 60 percig tartó mérsékelt fizikai aktivitás szükséges.

A felnőtt számára heti 150-300 perc mérsékelt,  vagy heti 75-150 percnyi magasabb  intenzitású fizikai aktivitás javasolt.

A többet sportoló gyermekek magabiztosabbak stresszmentesebbek, nagyobb a stressztűrő képességük. 

A  fizikai aktivitás mellett fontos még a számítógép előtt töltött idő minimalizálása ugyanis a tartós ülés a túlsúlyon és a szív érrendszeri problémák kialakulásán kívül gerinc és egyéb mozgásszervi megbetegedésekre  is fokozottabb kockázatot jelent. 

A megfelelő minőségű alvásidő, és természetesen az egészségtudatos táplálkozás, a társak,  az iskola  a média hatása is meghatározó jelentőségű.

Az elhízás, különösen a zsigeri tájakon elhelyezkedő zsírréteg  krónikus  alacsony fokú gyulladásban tartja a szervezetet amely szoros összefüggésben áll az elhízás következményeivel.

Sajnos már gyermekkorban is kimutatható az elhízott gyermekeknél a CRP  szint emelkedés, mely egy későbbi életkorban fokozhatja   a szív és keringési megbetegedések kockázatát.

Aktív, tettekkel párosuló  egészségtudatos magatartásban megnyilvánuló példamutatással szülőként, pedagósusként óriási a felelősségünk a felnövekvő  gyermekeink egészségéért. A cél a fennt említett életmódbetegségek megelőzése .

Első lépés, hogy ismerjük fel, hogy ha életmódunk   nem az  egészségünket szolgálja.

Medical Fitnesz szakértőként,  gerinctrénerként  tudok segíteni abban, hogy hol, mely pontokon és mit szükséges változtatni az  egészségesebb,  minőségi életévekért.

Scroll to Top