Testtartás elemzés fontossága

Testtartás

A testtartás szavunk nem pontosan fejezi ki a lényeget: a testrészek egymáshoz viszonyított helyzetét jelenti. Az angol alignment (=egyvonalban, kiegyenlítve, összehangolva) kifejezés jobban érzékelteti a fogalom lényegét.

A helyes testtartás valójában egy állandó dinamikus állapot, melyet izmaink apró nem érzékelhető mozgásai tartanak fennt. A helyes testtartás alapvető feltétele gerincünk kétszer S alakú görbületének megléte. Amennyiben ezek az ívek megtartottak, akkor gerincünk teherviselése optimális. Az optimális működéshez szükséges, hogy minden egyes testrész a megfelelő helyzetben legyen egymáshoz képest és a ráható gravitációs erőhöz képest. Nincsenek túl terhelések, sem alulterhelések. Az izmok bekapcsolási sorrendje megfelelő.

Mi befolyásolja?

  • fiziológiás gerincgörbületek megváltozása
  • mozgásszegény életmód
  • ismétlődő rossz mozgásminta
  • egyoldalú terhelés, vagy túlterhelés
  • érzelmek
  • pszichés tényezők
  • izomdiszbalansz
  • strukturális elváltozás

A gerincívek megváltozása, fokozott vagy elsimult lordózis borítja a renszert. Ilyenkor az izmok eredése és tapadása is megváltozik , felborul az izomegyensúly, más izmok más húzásiránnyal kezdik, mozgatni az ízületinket. Bizonyos izmainkat túl más izmainkat alulterheljük. Megváltozik az izmok bekapcsolási sorrendje , felborul a természetes mozgásminta és ez előbb utóbb plussz feszültségeket generál a túlterhelt részeken,  tehát látható, hogy a helyes testtartás jelentősége nem pusztán esztétikai. A nem megfelelő testtartás gyakran fejfájás, vállpanasz, derékfájdalom kiindulópontja, mely mögött a hibás mozgásminta is állhat. Amennyiben a hibás mozgásmintára engedjük ráedzeni a vendégünket , az akár sérülésekhez is vezethet.

Testtartásunk az egész test mozgásrendszéről, sőt pszichés állapotáról is ad nekünk egy informatív képet.
Ha bármilyen mozgásformába kezdessz, kiemelt jelentőségű, hogy szakember nézzen át,  vizsgáljon meg téged, hiszen ennek eredménye az edzésprogram összeállításának alapját fogja képzeni.

Mit figyelek meg ?

  • lábak, talaj viszonya
  • alsó végtag ízületeinek egymáshoz viszonyított helyzete
  • alsó végtag medence kapcsolat
  • medence lumbális gerinc átmenet
  • háti nyaki gerinc szakaszok egymáshoz , illetve fejhez való viszonyáról
  • felső végtag törzshöz való kapcsolódása
  • asszimetriák , izomerő,  eltérések,

Az emberek 80 %-nak van valamilyen statikai  eltérése, melynek hibás mozgásminta, nem megfelelő edzésmunka, fájdalmak, vagy  sérülés is lehet a következménye.

Óva intek mindenkit a nem megfelelő forrásból származó, vagy internetes videok alapján történő edzésprogramok végzésétől, megfelelő testtudat és önismeret nélkül.

Kinetikus lánc

A kinetikus szó jelentése: mozgási mozgással kapcsolatos. A test szegmensekből áll, melyek a közös összehangolt működés érdekében egységgé kapcsolódnak. Ha az egyik egységnél erőt hozunk létre, az a másik egység működését is segíti. Ha a lánc valamelyik eleme nem megfelelően működik, ott energia vész el és az a lánc többi elemének működését is gyengíti. A teljesítőképességet mindig a legyengébb láncszem fogja meghatározni. A test annyira erős, mint amyennyire erős a leggyengébb pontja. Ha a lánc ép, az erő kadálytalanul áramlik a tözs és a végtagok között.

A kinetikus láncban minden mindennel összefügg.
Valahol megbomlik az egyensúly, az a lánc többi elemére is hatással lesz.

Példa:
Sima guggolás közben ha mondjuk farizom, törzsizmok nem stabilizálnak megfelelően, akkor hátsó comb, amely a farizom szinergistája, (segítő izma) túlműködik, de annak nem a stabilizáció, a fő funkciója, ezért további segítő izmok kapcsolnak be (széles hát),hogy fenntartsák az egyensúlyi helyzetet és ne boruljunk fel, ill. kompenzálásként előre döntjük a törzset, aminek következtében túlműködik az amúgy is rövidülésre hajlamos psoas. Amely viszont a gerinc különböző szakaszain, a porckorongokon, ill. keresztcsontnál is okozhat panaszokat.

Hosszú távon nagyon nem mindegy tehát, hogy milyen súllyal, terheléssel dolgoztatjuk a testünket.

Mind az edzésmunka minőségét, mind a hatékonyságot, és ezzel a teljesítményt is pozitívan befolyásolja , illetve a célunk elérését is segíti, ha elkezdjük megismerni a testünket!

Jobb később, mint soha! 🙂

Scroll to Top