Esetleírás: Plantaris fascitis

A  preventív szemléletű edzéstartás fontossága

Krónikus talp -sarok fájdalommal, illetve derékfájdalommal keresett fel egy középkorú  rendszeresen  futó férfi,  azzal  a céllal hogy segítsek neki növelni  izomerejét,  állóképességét , hogy a versenyeken még jobban teljesítsen.
Testtartáselemzés eredménye: befele dőlő boka, elsimult lumbális lordózis, merev gerincfunkciók, protrakciós válltartás, előrehelyezett fejtartás .
Hogyan kezeld személyi edzőként,  az ilyen jellegű problémát? Hogyan építsd fel az edzéstervet.
A sarok ill talpfájdalom futók egyik legyakoribb sérülése, melynek oka nagyon gyakran  a lábfej nem megfelelő állása,  mely fájdalmas talpín gyulladáshoz plantaris fascitishez vezethet.

A plantar fascia egy vaskos kötőszövetes lemez, mely áthidalja  a sarokcsontot és az ujjakat.

Funkciója  védelmi, vagyis hogy a futáskor kialakuló ütődést elnyelje.  Azonban, ha nem megfelelő a bokaízület állása, (pl. befele dől)akkor ez a fascia sérülni fog,  így a lábát túlterheli, a szövet károsodik beszakadhat több helyen is és ez fájdalmat illetve funkcióromlást okoz.

Egy futó esetében különösen fontos az alsó végtag normális ízületi állása, megfelelően rugalmas és ellenálló fascia, illetve a lábszárizmok kiegyensúlyozott működése.

Vendégem esetében nem volt  véletlen a felső háti szakasz, vállöv ill. az egész gerincnek a merevsége sem, hiszen egyrészt ugyannak  az izomláncnak hátsó izomláncnak SBL-nek a részeiről beszélünk. Az SBL része a  thoracolumbalis fascia mely feszessége nála  a derékfájdalmának  okozója, mely sajnos az ülőmunkájának is \”köszönhet\”. Másrészt  a futás közben erőteljesen dolgozó   spirális lácnak  SL is óriási a  jelentősége.  A spiralis lánc funkciója összetett. Feladata az  egyensúly fenntartása, a láb- térd -medence- törzs -fej -sarok között.

Amennyiben az elülső izomláncon elhelyzekedő izmok valamelyiknek  nem megfeleő  a mozgástartománya pl. csípőhajlító izom túl feszes, akkor a hátsó  lánc izmai nem tudnak kellő erőt adni az elrugaszkodás fázisában. Így elindul a kompenzációs mechanizmus,  a láncon belül, megváltozik az izmok bekapcsolási és feszülési sorrendje és a repetitív  hibás mozgásminta rögzül. Tudva ezeket mindenképpen  szükség van egy  fasciális, vagy holisztikus  szemléletű(minden mindennel összefügg) megközelítésmódra, az edzés megervezése szempontjából.

Tennivalók lépésről-lépésre

1.Teljes hátsó izomláncot lazítani ,oldani kezdve a talppal speciális masszázslabdával, vagy mini  hengerrel aztán tovább végig SMR-rel egészen a nyakig.
2.Célzott nyújtások a talpizmokra,   és erősítések,  vádlira hátsó combra, farizomra különös tekintettel a gluteus mediusra(befele dőlő boka miatt is)
3.Befele dőlő boka korrekciója, gyenge anterior, posterior tibiáils esetén ellenálással , gumiszalag
4.Felső minta korrekció elengedhetetlen, hiszen a    lapockazárók  trapéz alsó középső rostok aktiválása  a helyes testtartást támogatják, melynek futás közben is aktívan  működni kell.

5.Thoracolumbális fascia lazítása, mely  nagymértékben hozzájárul a derékfájdalmak enyhítéséhez, lumbális gerinc tehermentesítéséhez.

6.A tartóizmok erejének a fokozása elengedhetetlen   hiszen ha nincs meg megfelelő  stabilitás a törzsben, akkor  elvész az erő a mozgás közben, nem beszélve arról, hogy egy erős törzsizomzat  nagymérékben leveszi az ízületkeről a terhelést .

7.Vendég eredeti céljának megfelelő erősítés illetve  erő -állóképességnövelés, versenyeredmények javítása érdekében

Egyéb kiegészítő megoldások:

Személyre szabott talpbetét. Az egyéni számítógépes talpfelmérés után  megfelelően elkészített talpbetét pontosan ott tehermentesíti a lábfejet,  ahol a legnagyobb szükség van rá

Kinesiotape
Amennyiben azonnal a 7.ponttal  ponttal kezdenénk, az edzéstervet felépíteni , akkor pontosan az ő céljának, a teljesítményének javulása  ellen tennénk, sőt egy elhanyagolt planataris fascitis,  a későbbikekben akár egy sokkal fájdalmasabb csontkinövéshez sarkanytú kialakulásához is vezethet, melyet már nehezebb orvosolni.

Hozzáteszem önmagában a talpi fájdalom megszüntetése növelni fogja emberünk  teljesítményét.

Az átlag emberek gyakran  tisztában vannak vele hogy a mozgás az egészségük fennntartása érdekében fontos, de arra nem felétlenül gondolnak, hogy egy megterhelőbb sporttevékenységre hogyan készítsék fel a testüket , annak érdekében hogy elkerüljék a komolyabb sérüléseket. Mi edzők tudunk  a legtöbbet segíteni a vendégeinknek  azza,l hogy feltérképezzük, megpróbáljuk megtalálni a hibás működést, és korrigájuk azt, tudásunknak megfelelően, még mielőtt komyolyabb panaszok mutatkoznának.

Ha személyi edzőként szeretnéd , hogy vendégeid örömmel, fájdalom nélkül és  hosszú távon járjanak hozzád, akkor gyere el a Preventív szemléletű edzéstartás személyi edzőknek tréningemre, ahol a sok más gyakori problémára tanulunk megoldásokat.

Részletek és jelentkezés itt

Scroll to Top