KISMAMA TORNA fontossága
Testmozgás terhesség idején
A születés a világ legcsodálatosabb és egyben legtitokzatosabb eseménye. Egy új élet veszi kezdetét, aminek hatására hatalmas változások jönnek létre az anya szervezetében. Nem véletlen hívjuk a várandósságot “más állapotnak.”
Fontos, hogy testben és lélekben felkészülten, tudatosan, egészségesen várd a kisbabádat, melynek egyik nagyon fontos eleme a rendszeres testmozgás.
A Kismama Tornát, a várandósság második harmadában( 12. héttől) javasolt elkezdeni, addigra a baba már kifejlődött, a legfőbb feladata a növekedés, a kezdeti panaszok megszűnnek, javul a közérzet, tele vagy alkotóvággyal, tetterővel.
A második trimeszterben jelentős fizikai változásokon megy keresztül a szervezeted, a megnövekedett has és a mell súlya sokkal nagyobb terhet ró a gerincoszlopra, fokozódnak a gerinc görbületei, a megnövekedett testúly pedig deréktáji feszülést eredményez. A keringésnek is extrább követelménykenek kell megfelelni, ezért gyakoribb a kezek ás lábak bedagadása.
A rendszeres tornát végző nők körében sokkal kisebb mértékben jelentkeznek ezek a problémák. Az óvatos torna segíthet leküzdeni a kellemetlenségeket, a kismama feltöltődhet és ellazulhat, beszélgethet más kismamákkal is, akiket hasonló kérdések foglalkoztatnak.
Várandósság ideje alatt mindenkinek ajánlom a kismama tornát, mely keringésjavító, tartásjavító, kondicionáló hatású. A torna során kiemelt hangsúlyt kapnak a hátizmok, mell, csípő- és medenceizmok erősítése, mely hozzásegítenek a problémamentes, terhességhez természetes szüléshez.
Vizsgálatok igazolták, hogy a terhességük alatt rendszeresen tornázó nők körében kevesebb a várandósságra jellemző magas vérnyomás, illetve cukorbetegség. Kevésbé alakulnak ki visszértágulatok, mozgásszervi panaszok, és a lelki egyensúly is javul!
A várandósság alatt bizonyos mértékű súlygyarapodás (9-13 kg) természetesnek tekinthető, az ezt meghaladó mértékű, már jelentős többletterhet jelent a kismama számára. Tévhit , hogy kettő helyett kell enni. Csupán napi 300 kcal többletbevitellre van szüksége a kismamának, szoptatás alatt pedig 600 kcal-ra.
Jó , ha Te is tisztában vagy néhány alapszabállyal:
- A terhesség második, de a harmadik harmadában mindenképp kerüld a háton fekvő pozíciót, mert a növekvő baba súlya nyomást miatt ilyenkor csökkenhet a méh vérellátása, mely kihat a baba oxigénellátottságára…
- Komfortzónában edz, nem most kell a határaidat feszegetni, a cél a kellemes elfáradás érzése.
- Pulzusod nem lehet magasabb min 140 ütés/ perc
- Kerüld a rázkódással járó sportokat!
- Edzés közben, és utána is elengedhetetlen a megfelelő folyadékpótlás.
- Viselj kényelmes jól szellőző ruhát!
A rendszeresen tornázó kismamák körében kisebb arányban fordul elő elhízás és a szülés után is hamarabb nyerik vissza korábbi testsúlyukat, mint az inaktívabb fizikai életet élők.
A torna hozzásegíti ahhoz az érzéshez, hogy képes vagy pozitívan befolyásolni az életmódod, mely az élet már területeire is hatással lesz. A pocakban fejlődő baba megszokja a rendszeres mozgást, mozgatást, ami jótékony hatással lesz kiegyensúlyozott fejlődésére megszületése után is.
Fontos! Mielőtt elkezdessz kismama tornára járni, mindenképp konzultálj az orvosoddal! ( hogy kizárjuk a kontraindikációt)
Kedves pocakosok, mozgásra fel!