A jó mozgásminta jelentősége
Ki ne szeretne harmonikusan kiegyensúlyozottan fájdalommentesen, könnyedén, energiahatékonyan, dinamikusan mozogni?
Ennek az állapotnak a feltétele gerincünk kettős S alakú görbületének megléte. Kizárólag a felegyenesedett ember rendelkezik ilyen gerincstruktúrával. Miért? Csimpánz, korunkban ha lehet ilyet mondani, 🙂 mind a 4 végtagunkkal a földön jártunk. Ez a funkció meghatározta az akkori gerinc struktúráját, és ezzel együtt a medence helyzetét, formáját is. A nagy terhet a végtagok viselték ezért is alakult másként náluk például a láb szerkezete, az ujjak mérete , a medence formája. Súlypontjuk a csípőízület előtt volt. A gerincre sokkal kisebb teher hárult, gyakorlatilag egy egyenest vagy mondjuk inkább úgy egy darab görbületet alkotott.
A két lábra állás, megváltoztatta az erők elosztását a testen, a felegyenesedett embernek szüksége volt egy másfajta teherviselő struktúrára, a teherviselés központja a csípő fölé került, ennek megfelelően alakult ki a kettős S alakú görbület.
Ennek a görbületnek a megléte a kulcsa a természetes mozgásmintáknak.
Amikor megszületünk még nem rendelkezünk az összes ívvel. Újszülött egy görbülettel C alakkal , illetve az elsődleges görbületekkel jön a világra. Elsődlegesek azok a görbületek amelyet a csontjaink formája határoz meg és ezeken nem tudunk változtatni Ilyen pl. a sarokcsont, a keresztcsont, a háti görbület ill a koponyacsont. Azaz a domború, kifotikus részeink. A másodlagos görbületeink alakulását valamennyire tudjuk befolyásolni, a testtartásunk javítható. Ilyen pl. a talpboltozat, a lumbális homorulat, nyaki homorulat.
Fontos, hogy a csecsemőkori természetes mozgásfejlődés folyamatába ne avatkozzunk be. Hagyjuk szabadon mozogni a gyerekünket azután is, amikortól már önállóan jár. Próbálgassa a határait, kússzon , másszon, fára föl , és le, szaladgáljon , ne korlátozzuk semmilyen divatos eszközzel a látó, illetve mozgásterét.
Amikorra kialakulnak a természetes ívek (elvileg 7-9 év) akkor a csontos struktúrát tartó izom, szalag és kötőszöveti rendszerek van esélye harmonikusan működni. De meg is fodíthatjuk, amennyiben a kötőszövetes rendszerünk megfelelően karban van tartva, kellő mennyiségű és minőségű mozgással, elegendő víz fogyasztással, az kihat a gerincünk állapotára.
Az inaktivitás következtében megbomlik az izomegyensúly a testünkben, túl vagy alul terhelünk bizonyos izmokat, szalagokat, és ez károsan hat a gerincgörbületre, hiszen a gerincet alkotó apró csontocskák, csigolyák, nem egyenletesen kapják a terhelést, és ez megváltoztatja helyzetüket, a túlterhelt részeken a csigolyafelszínek közelítenek egymás felé, és ezáltal csökken a közöttük lévő rés, ahol a porckorong nem fogja tudni tartani már a megfelelő távolságot 1-1 csigolyaszegmens között, lelaposodik, vagy kiboltosul. A kitüremkedett porckorong nyomhatja a gerincvelői ideget, és ekkor már fájdalmat is érezhetünk.
A inaktivitás folyamata nem csak a gerincünkre, hanem az egész mozgásrendszerre hatással lesz. Medencében, térden , lábfejen stb, is jelentkezhetnek kellemetlen panaszok. A fájdalmat nem biztos, hogy ott érezzük ahol a probléma van, ezért sokszor nem is lokál kell kezelni.
A teljes test mozgásmintáját kell kijavítanuk.
Mit jelent ez?
El kell kezdenünk, arra használni a testünket, amire azt a jóisten teremtette. 🙂 Mozogjunk sokat, jó minőségben, és még annál is többet. Soha nem késő!
Hogyan?
Több síkban, irányban, változatosan, sokoldalúan, dinamikusan. Ennek megvannak a lépcsőfokai.
- A beszűkült ízületi mozgásterjedelmet, feszes izmokat mobilizálni.
- A már jól átmozgatott struktúrát megszilárdítani, aktiválni a mélyen fekvő izmokat, melyek a test stabilizálásért felelősek.
- Javítani a mozgásmintát megfelelő testtudattal.
- Több síkban , irányban változatos gyakorlatokkal ellenállással edzeni , kihasználni azt, hogy milyen sokoldalú képes mozogni a testünk.
- Mozdulatokban, izomláncokban és nem izmokban gondolkodni.
- Mindent fokozatosan felépítve. Nehezíteni csak akkor ha az adott szinten tökéletes a kivitel. Azaz, jó a minta.
Az izomláncokban való gondolkodás azt jelenti, hogy nem izoláltan egy adott izom erősítése vagy nyújtása a cél, hiszen az izmaink szinte soha nem dolgoznak önmagukban a hétköznapi mozgásaink során sem, hanem mindig teljes mozdulatokat vagy mozgásmintákat hajtunk végre. Pl. Amikor előre szeretnék hajolni, valamit fel venni a földről, az agyban erre van egy mozgásminta, hogy ehhez mit kell tennie testnek, (hajlít a felső test , domborodik a gerinc, stb), azaz teljes elülső elülső izomlánc , annak összes flexor, (hajlító) izmával kötőszöveti struktúrájával, szalagaival stb. kerül hajlításba, ezzel párhuzamosan a hátsó izomlánc nyújtása valósul meg. Ezeket a mozgásmintákat memorizálja az agyunk. Ha ez valamiért zavart szenved, pl. a hátsó izomláncnak nincs meg az elégséges megnyúlási képessége ehhez a mozdulathoz, akkor könnyen meglehet, hogy a mozdulat kivitelezése közben ki kell térnünk pl. azt adott mozgássíkból, és vagy kompenzációs mintákkal valahogy elérni a tárgyat. Az agy bármit képes megtanulni, ha elégszer ismételünk. A repetitív, kompenzációs mozgásmintákat is előbb utóbb sajtjává teszi. Természetesen ez rengeteg idő, és addig 1000 féleképpen jelez nekünk, hogy valami nem stimmel. (fájdalom) Az izomláncon belül változatos helyeken lehet a probléma, így érdemes a teljes test mozgásmintáját javítani.
A természetes görbületeinket tehát a természetes, helyes mozgásmintáink rendszeres végzésével érhetjük el. Sokféle mozgástréning létezik, ami ebben nagy segítséget nyújthat. Mivel minden ember másként egyforma, sokkal hatékonyabb egyénre szabott mozgásprogramot igénybe venni szakképzett tréner segítségével.
Egy a lényeg ami ne felejtsünk el, a mozgás nem luxustevékenység, éppúgy hozzátartozik az életünkhöz , mint az evés, ivás, napi fogmosás stb. Luxus, az, ha azt gondoljuk megengedhetjük magunknak hogy nem foglalkozunk vele.
A fotók forrása
Thomas W. Mayers : Anatomy Trains