A fascia az egész talpat lefedi legyezőszerűen ágazik el a lábujjak irányba. Az összes kollagén rostja a sarokcsontnál találkozik, épp ezért leggyakrabban a sarokcsont fájdalmával találjuk magunkat szembe. Kezdetben ártatlannak tűnő talpfájdalmak jelentkezhetnek.
A ok pedig általában a fasciának( képen fehér részletek) a nem megfelelő állapota, feszessége, súlyosabb esetben gyulladása.
Rendkívül gyakran fordul elő futóknál, vagy olyan foglalkozásúaknál akik ki vannak téve a rendszeres a kemény felszínen való gyaloglásnak.
A túlsúly sajnos tetézi a problémát.
A boltozatemelő nélküli cipőt viselőknél, főként, ha egyébként is le van süllyedve a talpboltozat gyakrabban fordul elő valamilyen talpi fájdalom.
Túlhasználat szindrómának is tekinthető jelenségről van szó, mely erőltetett nyújtások, nagymértékű pronáció(boka befele dől), ellaposodott vagy túl magas boltozat, vagy akár feszes Achilles ín okán is kialakulhat.
Nagyon ritka, hogy valamilyen traumás sérülés okozná.
Érdekesség hogy a plantár fascia megváltozhat különböző kórképekben. Pl. az 1 es típusú cukorbetegségben a plantar fascia hajlamos a glikációra,(bizonyos fehérjék: kollagén elasztán a glükózzal kapcsolódása következtében kialakuló káros szöveti összetapadásra) illetve megvastagodásra.
Mit tehetünk , hogy megelőzzük a problémát?
- Rendszeresen végezzünk talpi fascia lazítást (masszázslabda, és manuális tecnkikák)
- Végezzünk talpboltozat erősítő gyakorlatokat..
- Achilles vádli területének nyújtása
- Megfelelő , kényelmes cipő, (ha már muszáj) erre véleményem szerint nincs konkrét szabály, pont amiatt hogy kicsit mindenkinek más a statikája, csak általános szempontok, mint, hogy kényelmes legyen, sehol ne szorítson , rendesen férjenek el benne a lábujjak sarok vagy lapos, vagy alacsony legyen, viszonylag puha rugalmas talp. Nagyon jók az 5 ujjas cipők..
- Sok mezítlábazás, amikor csak tehetjük.
- Biztosítsunk változatos ingereket talp számára..
- Rendszeres magassarkú cipő használatának kerülése.
- Ami általában a fasciát élteti az a VÍZ, és természetesen fontos egészséges táplálkozás szempontjait betartani: sok zöldség, gyümölcs, rostok, alacsony szénhidrát bevitel, hasznos zsírok, és megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje.
- Pihentető, elegendő alvás.
- Stresszkezelés
Ha már kialakult a probléma akkor egyénre szabott általában konzervatív “terápiára” célzott, egyénre szabott mozgásprogramra, manuális lazító technikára van szükség.
Forrás: Carla Stecco : Functional Atlas of the human Fascial System