Egyre több ember számára nyilvánvaló, hogy életmódváltással egy sor egészségügyi probléma megelőzhető, gyógyítható, vagy legalább a súlyos szövődmények elkerülhetők.
Amikor az orvos azt mondja a rendelőben fogyjon le, mozogjon többet, egyen kevesebbet, hagyja abba a dohányzást, stb, ezek mind-mind az életmódváltás elemei.
Általában pontosan tudod, hogy igaza van a dokinak, és ha kicsit befele figyelsz, akkor belátod, hogy tényleg nem élsz túl egészségesen.
Természetesen akinek nem inge, ne vegye magára ezeket most. 😀
Miért nehéz belevágni és és fenntartani egy egészségesebb életmódot ?
– Nem “fáj eléggé” Azaz még csak a laborérték mutatja hogy baj van, de nincs panasz, ergo pl. egy magas koleszterinszint nem feltétlenül ad tünetet éveken át.
– Nincs elég belülről fakadó motivációd.
– Azzal terelsz, hogy nincs időd.
– Korábbi próbálkozásaid, kudarcot vallottak.
– Nincs körülötted támogató környezet.
– Nem reális a cél, vagy túl messze van.
– Nem hiszed el magadról, hogy képes vagy rá.
– Nincs pontos információd a hogyanról.
– Információs zűrzavarban élünk, azaz egymásnak ellentmondó javaslatokat kapsz.
– Az egészségügyi ellátórendszerbe vetett hited is gátja lehet , hogy elkezdd.
– Még mindig a gyógyszerekben hiszel, régi beidegződés, hogy majd a gyógyszer segít, nem beszélve arról, hogy ez könnyebb útnak is tűnik.
– Az orvos azért van, hogy gyógyítson meg, ergo felelősség áttolás, mintha neked nem is lenne szereped, ráhatásod saját egészségedre.
Első lépések tehát
Tájékozódj hiteles forrásokból a betegséged, panaszod kialakulásának hátteréről, lehetséges szövődményekről .
Ismerd fel az önsorsrontó, vagy hárító mechanizmusodat és tudatosan tégy ellene. Ha szükséges keress fel ehhez pszichológust.
Ha már volt korábban akár csak egy apró kis eredményed életmódváltás terén, emlékezz vissza hogyan, milyen módon érted el, azt. Mi változott azóta? Mi gátol most leginkább téged abban, hogy újra próbálkozz.
Gondolj bele, mit tanácsolnál a legjobb barátodnak, gyermekednek, édesanyádnak, ha olyan helyzetbe lenne mint most te.
Olvass sikertörténeteket, olyan emberekről akik megcsinálták. Ha nem is tudod, és nem is kell egy az egybe az ő módszerüket lemásolni, ötleteket igenis meríthetsz.
Fogalmazd meg miért lenne fontos számodra elérni azt a 10-20 kg leadását. Miben lesz más, jobb az életed , ha lefogysz.
Sokat segíthet ha van egy motiváló társad otthon, agy valaki akivel együtt csinálod az egészet
Apró lépésekben haladj mindig reális célt kitűzve.
Rengeteget segíthet naplózás, vagyis önmagad monitorozása azáltal, hogy leírod az étkezésed, az eredményeid, vezeted a vérnyomás értékeidet, stb. Mai világban rengeteg okos eszköz segíti ezt.
Ami a legfontosabb, hogy találd meg azt a segítő szakembert vagy szakembereket, akiben megbízol, aki hiteles számodra.
Nem vagy egyedül az úton.
Ne feledd, az életmódváltás nem azt jelenti, hogy mindenről le kell mondanod, és innentől az egész életed egy kínszenvedés lesz.
Tekints erre az egészre egy nagyszerű lehetőségként az életedben, amit te magad irányíthatsz és általa, többé, tudatosabbá, egészségesebbé válhatsz mind testileg mind lelkileg.