Statisztikai adatok szerint Magyarország az európai országok listáját vezeti a megelőzhető betegségek terén, olyan kórokról van itt szó, melyek fizikai aktivitással, helyes életmóddal elkerülhetőek lennének.
Mit mond az orvos a páciensei többségének? „Önnek mozognia kellene”, de azt, hogy mennyit, milyen módon, intenzitással, és melyek azok a szakmailag kompetens szakemberek, akiknek az irányításával biztonsággal elkezdheti, ezekre már ritkán tud ajánlást tenni.
A Medical Fitnesz Szakértő, edzői, és/vagy egészségügyi képesítéssel rendelkező szakember, aki a speciális populációba tartozó klienseknek is tud edzésprogramot tervezni, levezetni.
A MES tréner munkájának elsődleges célja nem az alakformálás , látvány izmok kidolgozása , hanem a krónikus betegségben szenvedő, vagy valamely örökletes rizikófaktorral rendelkező emberek egészségfejlesztése, a fennálló betegségek rosszabbodásának megelőzése, a testre szabott edzés következtében szükségszerűen bekövetkező állapot javulása.
A Medical Fitness tréning keretében bizonyos krónikus belgyógyászati illetve mozgásszervi problémák fennállása esetén a kliens állapotának megfelelő, egyénre szabott mozgásprogrammal segítek, hogy egy minőségibb életet élhessen.
Az edzésprogram megkezdése előtt alapos állapotfelméréssel kezdünk, mely során felérem a jelenlegi fizikai aktivitási szintet.
Az anamnézis felvétel során kitérünk arra hogy van e diagnosztizált szív -érrendszeri , anyagcsere betegségre utaló panasz vagy tünet, egyéb életmódbeli szokásokra, dohányzás, táplálkozás, stb.
Ezt követően átbeszéljük hogy mi az elérni kívánt fizikai aktivitási szint, azaz mi legyen az edzés fő célja.
A kiértékelés függvényében a mozgás megkezdése előtt sok esetben orvosi szakvéleményre engedélyre, hozzájáruló nyilatkozatra, és egyéb orvosi vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet.
A mozgásprogram komplex. Szakorvosokkal , dietetikussal együttműködve maximálisan megvalósul a BIZTONSÁGOS edzés.
Az alábbi betegségek , állapotok esetén tudok személyre szabott mozgásprogrammal segíteni:
– Magas vérnyomás (hipertónia)
– Szív koszorúér betegség
– Magas vérzsír szint (dyslipidaemia)
– Túlsúly, elhízás (obesitas)
– Csontritkulás (osteoporosis)
– Porckopás
– Asztma (COPD)
– Derékfájdalom
– Menopausa
– 1.2. típusú cukorbetegség (diabetes mellitus)
– Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
– Daganatos betegségek